Yrityskauppavuosi 2024 ja näkymät vuoteen 2025

Julkaistu 14.1.2024

Yrityskauppavuosi 2024 on päättynyt, ja on aika tarkastella mennyttä vuotta ja suunnata katseet tulevaan. Yrityskauppojen lukumäärä vuonna 2024 oli lähes täsmälleen yhtä suuri kuin vuonna 2023. Optimisesti voisi todeta, että kauppojen määrä jopa kasvoi hieman, noin 0,7 %. Eniten yrityskauppoja tehtiin asiantuntijayrityksissä, rakennusteollisuudessa ja teknologiasektorilla. Suurin kasvu tapahtui teollisuuspalveluiden ja konepajojen sektorilla. Viimeiset kaksi vuotta on nyt taaperrettu todella alhaisella tasolla, mutta toiveet kasvun käynnistymisestä elävät vahvoina.

Seuraamme aktiivisesti yrityskauppamarkkinaa ja tehtyjä yrityskauppoja. Katso täältä Suomessa tehdyt yrityskaupat vuonna 2024. Jatkamme tehtyjen yrityskauppojen seuraamista myös tänä vuonna.

Advance Teamin vuosi 2024

Vuosi 2024 oli Advance Teamille menestyksekäs. Liikevaihtomme kasvoi 10 % ja pidän tulosta erinomaisena tässä haastavassa markkinatilanteessa. Tästä on kiittäminen osaavia yritysvälittäjiämme, sitoutuneita asiakkaitamme sekä aktiivisia yritysten ostajia. Hyvästä suorituksesta huolimatta, emme ole kuitenkaan liian tyytyväisiä nykytilanteeseen, vaan tavoitteenamme on jatkaa menestyksekästä kasvua. Haluamme palvella asiakkaitamme ja yrityksen ostajia erinomaisesti sekä vaalia hyviä suhteita rahoittajiin.

Kun yrityskaupat ovat sinulle ajankohtainen asia, olet sitten myymässä tai ostamassa, ota meihin yhteyttä, niin keskustellaan lisää tilanteestasi. Keskustelut käymme aina sitoumuksetta ja luottamuksellisesti.   

Yrityskauppojen nykytilanne

Syksyn 2024 aikana tapahtui selkeä piristyminen vuoden alkupuoliskoon verrattuna. Aktiivisten ostajien määrä kasvoi ja markkinoiden elpymistä tuki erityisesti inflaation merkittävä lasku tammikuun 9 %:sta lokakuun 1,1 %:iin. Samanaikaisesti korkotaso on tullut vauhdilla alaspäin, mikä edesauttaa myös yrityskauppojen edellytyksiä.

Yrityskauppojen rahoituksen järjestäminen oli kuitenkin edelleen haastavaa vuonna 2024. Toivomme, että pankkien prosessit nopeutuvat ja lainansaanti helpottuu vuonna 2025. Yritysten myyjät miettivät tarkkaan myyntiajankohtaa ja hintatasoa. Mikäli yritysten omistajat siirtävät yrityksen myyntiä tulevaisuuteen, tulee heidän panostaa voimakkaasti yrityksen kehittämiseen. Omistajat saavat yrityksistään paremman hinnan vain kannattavuutta parantaen, odottamalla asiat eivät parane. Mikäli intoa yrityksen kehittämiseen ei riitä, yrityksen myynti on kannattavampi vaihtoehto.

Vaikka yrityskauppojen nykytilanteessa riittää haasteita, ovat näkymät silti valoisat. Uskon, että pala kerrallaan yrityskauppojen esteet alkavat murtua.

Yrityskauppavuoden 2025 näkymät

Pörssin kehityksellä on selkeä yhteys yrityskauppojen toteutumisiin. Analyytikot uskovat Helsingin pörssin nousevan 15 % vuonna 2025. Vuoden alku on ollut ainakin lupaava, sillä plussaa on kertynyt jo 3 % tätä kirjoittaessa. Itse ennustan, että yrityskauppojen lukumäärä kasvaa tänä vuonna 10–15 %.

Optimismiin on muutama selkeä syy: aktiviteetin lisääntymien syksyllä 2024, korkotason lasku ja ostajien aktiivisuus. Tämän lisäksi monet yritykset pyrkivät kasvamaan ja jos kasvua ei ole viime vuosina ollut, niin kasvua haetaan yritysostojen kautta. Monet ostajat uskovat myös, että yritysten hinnat saattavat nousta ajan myötä, joten he kiirehtivät yritysostoissa.

Advance Teamin suunnitelmat vuodelle 2025

Me Advance Teamissä uskomme tulevaisuuteen ja yrityskauppojen kasvuun. Tiimimme on vuoden kokeneempi ja yrityksenä lähestymme 30 vuoden merkkipaalua. Olemme parantaneet nettisivujamme, jotta asiakkaamme löytävät tarvitsemansa tiedot helpommin. Lisäksi olemme kehittäneet yrityskaupan työkaluja ja terävöittäneet markkinointiamme. Seuraamme aktiivisesti yrityskauppoja ja analyytikkomme Onni Stenholm koostaa kerran kuukaudessa AT Yrityskauppakatsauksen. Käy lukemassa uusin yrityskauppakatsaus täältä.

Näillä ajatuksilla ja suunnitelmilla suuntaamme kohti kasvavaa yrityskauppavuotta 2025. Vuoden päästä voidaan katsoa, miten onnistuimme ennusteessamme.

Oikein mukavaa alkanutta vuotta 2025 ja menestystä liiketoiminnassanne!

Erkki Soppela
Toimitusjohtaja, ekonomi, HHJ
Helsingin / Lahden toimisto
Advance Team – Apunasi yrityskaupoissa

Advance Team tarjoaa yrityskauppa- ja Corporate Finance PLUS –palveluita. Palveluihimme kuuluvat yrityskaupatyritysostopalvelurahoitusratkaisutyritysjärjestelyt sekä sukupolvenvaihdokset. Ammattitaitoisen ja aktiivisen tiimin ansiosta asiakkaamme suosittelevat meitä ja olemmekin toteuttaneet jo yli 600 vaativaa yrityskauppaa menestyksekkäästi. Toimimme paikallisesti koko Suomessa ja toimipisteemme sijaitsevat Helsingissä, Tampereella, Turussa sekä Lahdessa. Ota meihin yhteyttä niin keskustellaan luottamuksellisesti yrityksesi tilanteesta.

Ota yhteyttä
Jätä soittopyyntö