Kaustisen Motelli Oy
Julkaistu 30.6.2025
Yrityskauppa jatkaa Neste Kaustisen tarinaa
Hilkka ja Veli-Pekka Havela ehtivät pyörittää Kaustisen Motelli Oy:tä lähes 50 vuoden ajan. Majoitustoimintana alkanut yrittäjyys kasvoi vuosikymmenten aikana myös huoltoasemaksi ja ravintolatoiminnaksi. Toukokuussa 2025 toteutunut liiketoimintakauppa toi Kaustisen Nesteelle uudet yrittäjät.
Kaustisen Neste on vuosikymmenten kuluessa vakiinnuttanut asemansa paikallisten kohtaamispaikkana ja matkailijoiden monipuolisena palvelupisteenä. Liikenneasema tarjoaa lounasta, a la carte -annoksia, majoitusta ja huoltoasemapalveluita sekä tietenkin tutun ja palvelevan henkilökunnan, joista monet ovat olleet osa Kaustisen Motelli Oy:n toimintaa jo 80-luvulta alkaen:
– Meillä on täällä todella ammattitaitoinen ja palveleva porukka. Osa on jo jäänyt eläkkeelle, mutta yhä puolet henkilökunnasta on ollut meillä vähintään 15 vuotta, yrittäjä Veli-Pekka Havela kertoo ylpeänä.
Motelli Marjaanan majoituspalvelut sekä Kaustisen Nesteen huoltoasema ovat tulleet tutuiksi etenkin Tampere-Seinäjoki-Oulu-akselilla liikkuville matkailijoille, joita asioi Kaustisella runsaasti etenkin kesäkuukausina:
– Liikennevirtoja on tässä hyvin, joten huonemyynti kannattaa. Sesonki on painottunut kesään, mutta kyllä asiakkaita riittää ympäri vuoden. Vahvuuksiamme ovat sijainti, siisteys ja henkilökohtainen palvelu. Kun meille tulee asiakas ovesta sisään, niin hänestä huolehditaan.
Puoli vuosisataa on pitkä aika minkä tahansa työn tekemiseen, mutta kun kyseessä on kiireinen liikenneasema valtatie 13:n varrella ravintolapalveluineen ja majoitusliiketoimintoineen, ei ole ihme, että Havelat alkoivat etsiä yritystoiminnalle sopivaa jatkajaa:
– Tämä myyntiprosessi aloitettiin oikeastaan jo vuonna 2012. Silloin lähti liikkeelle yrityskaupan suunnittelu, kun jaoimme yrityksen kahdeksi yhtiöksi. Maapohjat ja rakennukset eivät voineet kuulua tähän kauppaan, koska ne olisivat nostaneet hinnan liian korkeaksi ja karkottaneet ostajaehdokkaat.
Juha oli meille isona apuna ja auttoi kaikissa taustaselvityksissä. Hän oli perehtynyt kohteeseen ja teki ison työn kaikkien paperihommien kanssa.
Elämäntyö jää hyviin käsiin
Lankomiehensä suosituksesta Veli-Pekka Havela otti yhteyttä Advance Teamin Juha Huotariin vajaa vuosi sitten, jotta myynti saatiin kunnolla käyntiin:
– Otin Juha Huotariin yhteyttä suosituksen perusteella. Juhasta huomasi, että hän työskenteli päämäärän eteen. Hän oli perehtynyt kohteeseen ja teki ison työn kaikkien paperihommien kanssa.
Koska Kaustisen Motelli Oy:llä oli kannattava liiketoiminta, hyvä maine ja tasaista asiakasvirtaa, ei yritys tarvinnut mitään erityistä myyntikuntoon laittamista. Tärkeintä oli löytää yrittäjäpariskunnan toiveiden mukaiset jatkajat, eli paikalliset osaajat, jotka pyörittäisivät toimintaa yhtä suurella sydämellä kuten edeltäjänsäkin.
Veli-Pekka Havela vinkkaa, että myynnin kanssa kannattaa olla ajoissa senkin vuoksi, että ostajaehdokkaisiin ehtii perehtyä kunnolla. Tässä yritysvälittäjä on tärkeässä roolissa:
– Juha oli meille isona apuna ja auttoi kaikissa taustaselvityksissä. Kun löytyy sopiva ostaja, asiat pitää tarkistaa kunnolla ja katsoa, että kaikki askelmerkit ovat kohdillaan. Ennen kauppakirjan allekirjoitusta pitää olla varmuus siitä, että kokonaisuus on kunnossa.
Kaustisen Nesteen uusien yrittäjien eli Katri ja Pekka Puumalan kohdalla kokonaisuus oli kunnossa. Heillä oli paikallistuntemus, osaaminen ja visio toiminnan kehittämiseen myös tulevina vuosikymmeninä.
Havelat toivottavat uusille yrittäjille onnea tulevaisuuteen, asiakastyytyväisyys kaiken toiminnan keskiössä:
– Jatkajilla on osaaminen ja asenne kohdillaan, joten olemme luottavaisin mielin. Jatkossa käymme liikennemyymälän puolella sitten vain asiakkaina testaamassa, että palvelu on edelleen kohdillaan!
Kuvassa vasemmalta yritysvälittäjä Juha Huotari, uudet omistajat Pekka ja Katri Puumala sekä myyjät Hilkka Havela, Veli-Pekka Havela ja Laura Havela-Ingerttilä
Teksti: Hanna Piiparinen / Ampersand Design Oy
Miten yrityskaupassa onnistuttiin Advance Teamin avulla?
- Yrityskaupan valmistelu aloitettiin hyvissä ajoin, jo yli 10 vuotta ennen kuin kauppa lopulta toteutui
- Yrittäjä tiesi tarkkaan, mitä oli myymässä ja mikä kiinnostaisi ostajia
- Yrittäjälle suositeltiin tuttua Advance Team Oy:n yritysvälittäjää, jolloin yritysvälittäjän apuun oli helppo luottaa
Advance Team – Apunasi yrityskaupoissa
Advance Team tarjoaa yrityskauppa- ja Corporate Finance PLUS –palveluita. Palveluihimme kuuluvat yrityskaupat, yritysostopalvelu, rahoitusratkaisut, yritysjärjestelyt sekä sukupolvenvaihdokset. Ammattitaitoisen ja aktiivisen tiimin ansiosta asiakkaamme suosittelevat meitä ja olemmekin toteuttaneet jo yli 600 vaativaa yrityskauppaa menestyksekkäästi. Toimimme paikallisesti koko Suomessa ja toimipisteemme sijaitsevat Helsingissä, Tampereella, Turussa sekä Lahdessa. Ota meihin yhteyttä, niin keskustellaan luottamuksellisesti yrityksesi tilanteesta.